Každý, kdo někdy přišel do opravdu hlubokého lesa, byl v pokušení uvěřit, že tu doopravdy žijí víly, hejkalové a další podivuhodné pohádkové bytosti. Animovaný seriál s nezvyklým jménem „O raráši Mlíkovi“ nás právě do takového lesa zavede. Budeme si v něm vyprávět o vesnickém chlapci Kubovi, který zkřížil cestu zlé a čarodějné baby. Jen přátelství s malým lesním rarášem Kubovi pomohlo překonat všechny úklady a kouzla a osvobodit uvězněné pohádkové bytosti i zakleté lidi.
(Text: Česká televize)

Tvůrci

námět a scénář: Milada Sukdoláková, Lubomír Dušek
dramaturgie: Jan Kutálek
kamera: Zdeněk Pospíšil
animace: Alena Meissnerová, Alena Pokorná, Irena Brunnhoferová, Martin Pospíšil
střih: Věra Benešová
komentář: Lenka Vychodilová
hudba: Jan Hrubý
zvuk: Jan Kacián
výtvarník, scénář a režie: Milada Sukdoláková

1.-7.díl Pro Českou televizi vyrobil Krátký fi lm Praha a.s. ve studiu U sedmi skal
8.-13díl Pro Českou televizi vyrobilo studio U sedmi skal

Jednotlivé epizody

mliko1-nahled Zrození raráše Zlá bába dostala od čertů kouzelný kabát, píšťalku a zlatou větvičku. Z kouzelného kabátu se zrodí lesní raráš. Raráš se spřátelí s vesnickým klukem Kubou a dostane od něj jméno.

Povedená hospodyně Bába zaklela Kubovu maminku a jako vzdálená příbuzná se vetřela do chalupy. Prohání Kubu a chce do své moci dostat raráše i kouzelnou píšťalku, kterou jí Mlíko z lesa odnesl.

Bábin obchod Všechna zvířata na statku pomáhají Kubovi. Bába je odvede do města, aby je na trhu prodala. Rarášovo kouzlo způsobí, že se obchod nevydaří. Rozzlobení kupci vyženou bábu z města a zvířata se vracejí zpátky domů.

Pařez Bába vyčaruje z kouzelného kabátu víly, aby v lese utancovaly Kubu a chalupníka Bohouše. Bohouš je ale na tancování dřevo. Podupe vílám nohy a bába ho ve vzteku promění ve starý pařez. Kuba s Mlíkem dovezou pařez do vesnice a vrátí Bohoušovi lidskou podobu.

Houby Kuba s Mlíkem jdou na houby. Bábino kouzlo je vláká do hlubokého lesa. Mlíko zvětší jednu z hub a společně s Kubou se z jejího klobouku rozhlíží. Bába pošle čerty, aby oba přátele chytili. po divoké honičce Kuba s rarášem čertům uniknou.

mliko2-nahled Čertí hrad Kuba se nechává zlákat bludičkou a opouští raráše. V hloubi lesa ho bába promění v kuželku pro čertí kuželník. Mlíko kamaráda hledá a najde ho s ostatními proměněnými lidmi v podzemí čertího hradu. V zápase s bábou zruší raráš zlé kouzlo, sám je ale proměněn v kus dřeva.

Bábin konec Bába se ještě jednou pokusí zaplést chlapce do svých kouzel. Pramenitá voda z lesní bystřiny ale zlomí zlou moc čertího kabátu, vrátí rarášovi život a osvobodí i ostatní lesní bytosti, které bába ovládala. Bába na světě prohrála a čerti ji odnášejí do pekla.

Černá voda V pekle musí bába za trest čertům vyprat prádlo. S čertí špínou vyletí z pekla na zem a nutí Kubu, aby pral místo ní. Mlíko očaruje prádlo, to proti bábě bojuje. Nakonec Mlíko pomocí kouzelného mlýnku pošle bábu i s pekelnou špínou zpátky do pekla.

mliko3-nahled Košťata Bába musí v pekle zamést. Koště se jí však v divokém tanci poláme. Bába jako pokroucená vrba pronikne na zem. Kuba a Mlíko ji na trakaři s proutím odvezou do vesnice. Tam bába promění všechna košťata ve vojáky a pošle je na Kubu a raráše. Mlíko posune věžní hodiny a popletená bába se propadne do pekla.

Oříšky od černé skály Bába má čertům v pekle uvařit. Dala se ale do čarování a shodou náhod se jí podařilo nabít se mocnou silou. Chce získat kouzelné oříšky, které jí před nosem utrhli Kuba s Mlíkem. Oživí kameny v lese, aby raráše a Kubu dopadly. V poslední chvíli vystoupí ze skály anděl a oba kamarády zachrání.

Podkova Bába si chce vzít za muže Belzebuba. Belzebub se vymlouvá na ztracenou podkovu. Tu Kuba s Mlíkem právě odnesli kováři Josífkovi. Bába se kováře bojí, a tak nechá do pekla spadnout celou kovárnu. Ale Mlíko s kovářem dostanou kovárnu šťastně na povrch.

mliko4 Rohovec Bába chce mít rohy, aby se líbila Belzebubovi. Nejdřív je chce vzít zvířatům, pak zkouší dřevěné. Mlíko přeměněný na strakapouda poradí rostlinu rohovec, která roste na dně rokle. Bábě narostou tak ohromné parohy, že si je musí ulámat, aby se dostala z rokle ven.

Bába na prameni Kuba a Mlíko vyčistili na mýtině studánku. Mýtina se zazelenala a ožila. To se nelíbí bábě, která chce mýtinu obrátit v poušť a uspořádat tam zásnubní hostinu s Belzebubem. Spojenými silami obou kamarádů zvířátek se voda na mýtinu vrátí a bábu odnese daleko z kraje.

(Text: U sedmi skal)

Osobní dojem

Ano, tento večerníček má opravdu netradiční a řekl bych i zvláštní vizuální podobu. Mě se ale velice líbí. Dokonce se mi líbil i když jsem byl malý a koukal jsem se na večerníčky. Úchvatná grafika byla v prvním díle, když se baba napila lektvaru, který namíchala. To byla dokonalost sama.

mliko-kniha-nahled A že je to hororový večerníček? No a? Když jsem se na tento večerníček koukal, tak jsem si ho okamžitě zamiloval. Nebyly to dva králíci z klobouku, kteří v každém díle vše vyřeší. Nebyl to vtipný Pat s Matem, kteří všechno zpackají, ale nakonec vše dobře dopadne.. Bylo to něco jiného, zvláštního a okouzlujícího. Nejvíce jsem se vždy bál, když raráše Mlíka honili pavouci. Bal jsem se vlastně skoro u každého dílu, ale večerníček se mi líbil a dodnes ho považuji za nejlepší večerníček všech dob.

Na závěr ještě doplním hodnoceni odjinud. Na webu České televize hlasovalo v anketě 97 lidí. Výborný = 62%, ztráta času = 28%. Ostatní možnosti se pohybuji od 1 do 5 procent…

Vzdávám hold Miladě Sukdolákové a děkuji jí za krásný večerníček! (Opicakuz)


««« Předchozí text: Nejlepší vtip o blondýnkách Následující text: Mezinárodní festival outdoorových filmů »»»


Plusni to!

Ukaž článek kámošům!

Tweetuj!

Čtvrtek 14. 10. 2010, 00.00 | Film, Umění | 563x přečtenocomments powered by Disqus