Je to tu znovu. Vánoční atmosféra, svátky pohody, každý se těší na volno, na Ježíška, na stromeček a má dobrou náladu. Ostatně jako každý rok. A jako každý rok se Dopravní podniky diví, že napadl sníh. To je zvláštní, že na začátku prosince napadne bílá nadílka, že? Napadlo nám 15 centimetrů sněhu a již se z titulků v novinách dočítáme bůhvíjaká to není kalamita. Tramvaje stojí, protože nevyjedou kopeček z Dejvické na Červený vrch, autobusy nejedou, protože nejsou posypané silnice, vlaky nabírají několikahodinová zpoždění, kamiony bourají a auta hrabou v závějích sněhu. Na zastávkách každou minutu přibývají lidé a když už dlouho nic nejede, volají svým šéfům, rodině anebo jen mrmlají.

Jasně, svádějme to na sníh, řekli si pánové a dámy v Dopravních podnicích a ve správě silnic a železnic. Toto vysvětlení bude stačit, sníh opadne a my budeme zase jezdit dál. Jakmile se objeví meteorologické předpovědi, varující před sněhem, bude oznámeno, že jsme dobře připraveni a nenastanou žádné dopravní komplikace.

snowtrain-nahled Už se prosím proberte! Tato takzvaná kalamita se opakuje každým rokem. Každý rok nejen Prahu sníh vyvede z míry. Podívejte se kupříkladu do Krkonoš. Tam napadne půl metru sněhu a nikomu to nepřipadá zvláštní. V autech se jezdí dál, silnice jsou posypané a každý si nasadí řetězy, aby mu auto nezapadlo ve sněhu. Praha odhaduje částku 30 milionů za opatření proti 15 centimetrům sněhu. Není to úsměvné? A stejně to nestačí.

Sníh tu byl od nepaměti a stejně jsme se nedokázali poučit. Každým rokem se divíme nad touto přírodní katastrofou a nadáváme. Pokud se však stane, že sníh nenapadne, ostatně tak tomu bylo před nedávnem několikrát za sebou, stěžujeme si a poznamenáváme: „Jé, já bílé Vánoce už skoro ani nepamatuji…“


««« Předchozí text: Komentované promítání fotografií z tábora Tuláků-Malešice Následující text: OGAM »»»


Plusni to!

Ukaž článek kámošům!

Tweetuj!

Pátek 3. 12. 2010, 11.51 | Úvahy | 314x přečtenocomments powered by Disqus